Cenne katalogi

Katalogi wystaw to ciekawe źródło. Czasami więcej mówi o kuratorze i jego interpretacji tematu wystawy niż o obiektach, ale zdarzają się i takie, które precyzyjnie przedstawiają wiedzę bezpośrednio związaną z wystawą. Te katalogi są zazwyczaj opracowania­mi niskonakładowymi, a ich dystrybucja jest często znacznie ograniczona. Nie znajdziecie ich w Empikach ani w dużych sklepach internetowych.

Warto zatem jeździć na wystawy i kupować katalogi w sklepach muzealnych. Stare katalogi można czasami znaleźć w antykwariatach i na Allegro lub in­nych portalach – na przykład portal Patyna.pl, na takich, któ­re oferują tego typu publikacje. Opłaca się kupować katalogi wystaw monograficznych i zbiorowych, jeśli znajdują się tam obiekty z okresu, który nas interesuje. Warto więc przeglądać spisy treści i streszczenia.

Coraz częściej można też kupić katalogi zbiorów kolekcji muzealnych w wersji elektronicznej. Kustosze zamieszczają je na stronach internetowych swoich muzeów – warto do nich zaglądać, bo są na bieżąco uzupełniane.

Be Sociable, Share!

Leave a Reply